GRAFITOVÝ
Grafitový polystyren je sice o něco málo dražší, ale současně teplejší variantou typického bílého polystyrenu EPS. Při výrobě se surovina pro výrobu polystyrenových desek obohacuje grafitem nebo jinými vylepšujícími látkami - např. hliníkem nebo sazemi, aby se zvýšila jejich schopnost odrážet a pohlcovat infračervené záření. Výsledkem je mnohem lepší součinitel tepelné vodivosti při stejné hustotě.
Šedý polystyren poskytuje stejné teplo při použití tenčí izolační vrstvy.
I nejslabší grafitové desky mají tepelnou odpor minimálně 0,033 - 0,035 W/mK. To vám umožní ušetřit na tloušťce použité izolace a tím i trochu ochrání vaši peněženku. Příliš silná tloušťka polystyrenu rovněž znamená riziko většího namáhání stěny vaší stavby a také omezení přístupu slunečního světla do interiéru dveřmi a okny. Grafitový polystyren volíme tehdy, kdy chceme dosáhnout nízkého koeficientu prodyšnosti stěn a chceme si zajistit maximální ochranu před chladem. Tento polystyren se vyrábí stejným způsobem jako bílý polystyren, ale při výrobě se do něj přidávají částice grafitu, které mění barvu výrobku a činí ho teplejším a lépe izolujícím.
Grafitové desky je bezpodmínečně nutné chránit před slunečním zářením.
Jediným vážným problémem je, že tmavá barva jak je známo přitahuje slunce, grafitový polystyren tedy sluneční paprsky neodráží tak jako bílý polystyren, což znamená, že se fasáda silněji zahřívá a hrozí nebezpečí rozlepení nebo roztavení struktury polystyrenových desky v důsledku odrazu světla například od lešení. Proto musíme být při práci s grafitovým polystyrenem v horkých letních dnech opatrní. Měli bychom stěnu odstínit, použít lepidlo na grafitový polystyren a polystyren přišroubovat. Ideálním obdobím pro montáž fasády z šedého polystyrenu je pro to jaro a podzim.